LA Home
A.net/LA
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
LSU Outdoor Alumni Gold
April 25th 2020 Baton Rouge, Louisiana, United States
Report
Block
3 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Records
Info/Results
News
Write News
RSS Feed
Folders
2010 - (1 articles)
2011 - (1 articles)
2012 - (2 articles)
2013 - (2 articles)
2014 - (1 articles)
2015 - (1 articles)
2016 - (4 articles)
2017 - (1 articles)
2018 - (1 articles)
2019 - (1 articles)
Featured
0
Misc News
1
All
1
2017 Results - LSU Outdoor Alumni Gold
Apr 18th 2017, 5:35pm
Search
2017 Results - LSU Outdoor Alumni Gold
Published by
ResultsCentral
Apr 18th 2017, 5:35pm
Comments
Mens Results
Womens Results
100 Meters
A Section
- Finals
x
1.
Sr
Senoj-Jay Givans
10.23a
SR
(1.3)
Texas
2.
So
Chedlin Sageese
10.28a
(1.3)
Barton County
3.
So
Keitavious Walter
10.30a
SR
(-1.3)
Hinds
4.
Jr
Amir James
10.31a
(1.3)
Northwestern State
5.
Justin Walker
10.32a
(1.3)
Star athletics
6.
Jeff Demps
10.36a
(1.3)
Star athletics
7.
So
Micah Larkins
10.36a
(1.3)
Northwestern State
8.
Jeremy Phillips
10.42a
(-1.3)
Unattached
9.
Jr
Cra'Vorkian Carson
10.43a
(-1.3)
Southern Mississippi
10.
Sr
Charles Anumnu
10.43a
(-1.3)
Texas
11.
Fr
Christian Lyon
10.43a
(1.3)
Barton County
12.
Jermey hicks
10.48a
(1.3)
Unattached
13.
Jr., Charles Jackson
10.51a
(1.3)
US Express Elite Tra...
14.
Sr
Tinashe Mutanga
10.53a
(-1.3)
LSU
15.
Sr
Chris Jefferson
10.60a
(-1.3)
Sam Houston State
16.
Damar Forbes
10.64a
(-1.3)
Tiger Olympians
17.
Fr
Akanni Hislop
10.66a
(-1.3)
LSU
18.
So
Gerald Magee
10.79a
(-1.3)
Hinds
100 Meters
B Section
- Finals
x
1.
Sr
Hanoj Carter
10.44a
SR
(1.4)
Louisiana-Lafayette
1.
So
Lawrence Crawford
10.44a
PR
(1.4)
Mississippi State
3.
Sr
Charles Taylor
10.47a
PR
(1.0)
Mississippi State
4.
Sr
Jeryl Brazil
10.53a
SR
(1.2)
Louisiana-Lafayette
5.
Renard Howell
10.59a
(1.4)
Unattached
6.
So
Christopher Ntreh
10.62a
(1.4)
Texas
7.
So
Tyler Smith
10.65a
(1.4)
McNeese State
8.
Fr
Alex Sands
10.66a
PR
(1.0)
Clemson
9.
Fr
Bryan Henderson
10.69a
PR
(1.4)
Sam Houston State
9.
Fr
Kemar Cumberbatch
10.69a
(1.0)
Alcorn State
11.
Fr
Terrance Ware
10.73a
PR
(1.0)
Barton County
11.
Fr
Jaylen Muhammed
10.73a
PR
(1.2)
Alcorn State
13.
Fr
Tyler Syrie
10.79a
PR
(1.2)
McNeese State
14.
So
Todd Nicholas
10.81a
(1.0)
Texas A&M-Kingsville
15.
Sr
Jamad Smith
10.87a
(1.0)
Southern Mississippi
15.
So
AJ Tisdel
10.87a
PR
(1.0)
Sam Houston State
17.
So
MIchael Nicholls
10.88a
PR
(1.0)
New Orleans
18.
Fr
Semaj Lewis
10.90a
(1.2)
Louisiana-Monroe
19.
Fr
Gared Brown
10.92a
(1.0)
McNeese State
20.
Maalik Marshall
10.93a
(1.2)
US Express Elite Tra...
20.
Sr
Dantrayl Sanders
10.93a
(1.2)
Southeast Louisiana
22.
Jr
Terrance Johnson
10.95a
(1.4)
Northwestern State
23.
Fr
Xavier Mulugata
11.00a
(.1)
LSU
24.
Jr
Darell Nettles
11.01a
SR
(.1)
Southern-Baton Rouge
25.
Fr
Emile Trahan
11.05a
PR
(1.0)
Louisiana-Monroe
26.
Sr
Ro'Derick Spears
11.09a
PR
(1.2)
Mississippi State
27.
Jr
Jaylen Goodly
11.13a
PR
(.1)
McNeese State
28.
Sr
Shadrack Adu-Gyamfi
11.14a
SR
(1.0)
Southeast Louisiana
29.
Fr
Michael Strong
11.17a
PR
(.1)
New Orleans
29.
Jr
Morgan Smith
11.17a
SR
(1.0)
McNeese State
31.
Jr
Kagan Angers
11.21a
PR
(.1)
Sam Houston State
32.
Fr
Joey Jernigan
11.36a
(.1)
Northwestern State
33.
So
Jordan Patrick
11.64a
PR
(1.2)
Louisiana Tech
34.
Fr
Jacob Cambre
11.93a
PR
(1.0)
Louisiana Tech
200 Meters
A Section
- Finals
x
1.
Sr
Nethaneel Mitchell-Blake
20.15a
SR
(.1)
LSU
2.
Sr
Tremayne Acy
20.49a
SR
(.8)
LSU
3.
So
Jaron Flournoy
20.56a
SR
(.8)
LSU
4.
Sr
Aldrich Bailey Jr.
20.56a
(.1)
Texas
5.
So
McKinley West
20.65a
PR
(.1)
Barton County
6.
So
Correion Mosby
20.65a
SR
(1.8)
Hinds
7.
Sr
Senoj-Jay Givans
20.67a
SR
(.1)
Texas
8.
Sr
Charles Anumnu
20.72a
SR
(.8)
Texas
9.
Jr
Amir James
20.80a
(.8)
Northwestern State
10.
Trey Hadnot
20.89a
(.1)
Unattached
11.
So
Chedlin Sageese
20.97a
PR
(1.8)
Barton County
12.
Sr
Michael Cheeks
20.99a
SR
(1.8)
Clemson
13.
Sr
Tinashe Mutanga
21.01a
(.1)
LSU
14.
So
Micah Larkins
21.02a
(.8)
Northwestern State
15.
Jermey hicks
21.06a
(.8)
Unattached
16.
Rodrigo Rocha
21.10a
(.1)
Unattached
17.
Fr
Marcus Reaves
21.27a
(1.8)
Meridian CC
18.
Shermund Allsop
21.38a
(1.8)
Tiger Olympians
19.
Fr
Christian Lyon
21.41a
PR
(.1)
Barton County
20.
Sr
Charles Taylor
21.50a
(1.8)
Mississippi State
21.
Kenneth Jackson
21.97a
(.8)
Unattached
200 Meters
B Section
- Finals
x
1.
Jeremy Phillips
20.96a
(1.4)
Unattached
2.
Fr
Alex Sands
21.13a
PR
(2.7)
Clemson
3.
Sr
Chris Jefferson
21.21a
PR
(1.4)
Sam Houston State
4.
So
Christopher Ntreh
21.26a
PR
(1.4)
Texas
5.
Fr
Kemondrick Walter
21.41a
PR
(2.0)
Hinds
6.
So
MIchael Nicholls
21.46a
PR
(1.4)
New Orleans
7.
Fr
Lawrence Coleman
21.48a
PR
(2.0)
Sam Houston State
8.
Jr., Charles Jackson
21.49a
(1.4)
US Express Elite Tra...
9.
Jr
Taron Slone
21.61a
(1.4)
Akron
9.
Maalik Marshall
21.61a
(2.0)
US Express Elite Tra...
11.
Fr
Jalon Charles
21.63a
(2.0)
McNeese State
12.
Sr
Jamad Smith
21.66a
SR
(2.0)
Southern Mississippi
13.
So
Alfred Thomas III
21.70a
PR
(.3)
Hinds
14.
So
John Jones Jr.
21.87a
(1.4)
Hinds
15.
So
Todd Nicholas
21.91a
PR
(2.7)
Texas A&M-Kingsville
16.
Sr
Dareyus Person
21.96a
PR
(2.7)
Clemson
17.
So
Kaderius Rogers
22.14a
PR
(2.7)
Hinds
17.
Sr
Dantrayl Sanders
22.14a
(2.7)
Southeast Louisiana
19.
Jr
Darell Nettles
22.28a
SR
(2.7)
Southern-Baton Rouge
20.
Jr
Kagan Angers
22.38a
PR
(2.7)
Sam Houston State
21.
Fr
Ethan Rapp
22.77a
PR
(.3)
McNeese State
22.
So
Dylan Elliott
23.43a
PR
(.3)
Sam Houston State
23.
Fr
Herbert Wise III
23.94a
PR
(2.7)
Mississippi State
400 Meters
A Section
- Finals
x
1.
Sr
Michael Cherry
44.77a
PR
LSU
2.
Vernon Norwood
44.82a
Tiger Olympians
3.
Fr
Tyler Terry
45.62a
PR
Hinds
4.
Fr
Raymond Kibet
45.78a
Tulane
5.
Sr
Lamar Bruton
45.93a
PR
LSU
6.
Fitzroy Dunkley
45.95a
Tiger Olympians
7.
Fr
Stephan Holcombe
46.21a
PR
Meridian CC
8.
Jr
Cordell Lamb
46.59a
PR
Clemson
9.
Sr
Miles Baldwin
46.72a
PR
Akron
10.
Jr
Stephan James
46.79a
Mississippi State
11.
Jr
Juston Waters
47.03a
SR
Mississippi State
12.
Sr
Curtis Walker
47.57a
Southern Mississippi
13.
Fr
James Burnett
47.61a
Meridian CC
14.
Fr
Kemarni Mighty
47.66a
PR
Barton County
Jr
Jeffrey Green
DNF
Clemson
400 Meters
B Section
- Finals
x
1.
Sr
Carlton Anumnu
46.70a
SR
Texas
2.
Sr
Philip Smith
46.89a
PR
Mississippi State
3.
So
Eric Pouncy
47.86a
PR
Sam Houston State
4.
Jr
Josh Willingham
47.88a
PR
Mississippi State
5.
So
Blake Comeaux
47.95a
PR
McNeese State
6.
Jr
Forrest Penton
47.98a
PR
Southern Mississippi
7.
So
Darron Coley
48.15a
PR
Clemson
8.
Jr
Alexander Richemond
48.21a
Southern Mississippi
9.
Jr
DeAndre Jobe
48.22a
PR
Barton County
9.
Jr
Lorenzen Burton
48.22a
SR
Southern Mississippi
11.
Fr
Terry Brown Jr.
48.26a
PR
Texas
12.
Fr
Anterius Brown
48.63a
Alcorn State
13.
Fr
Ethan Woods
48.72a
PR
Sam Houston State
14.
Fr
Darius Major
48.73a
PR
Alcorn State
15.
Fr
Amari Calvillo-Tatum
48.74a
PR
Southern-Baton Rouge
16.
Fr
Zachary Gasca
48.85a
PR
Sam Houston State
17.
Sr
Devontae Richardson
48.90a
PR
Alcorn State
18.
So
Sean Landez
49.10a
Texas A&M-Kingsville
19.
Sr
Dareyus Person
49.16a
Clemson
20.
So
Joshua Mack
49.52a
PR
Sam Houston State
21.
Fr
Retsel Jackson
49.57a
PR
Northwestern State
22.
So
Charlie Milton
49.83a
PR
Northwestern State
23.
So
Andre Johnson
49.88a
SR
Louisiana-Monroe
24.
Fr
Martavius James
50.18a
Southeast Louisiana
25.
Fr
Khristian Anthony
50.86a
PR
McNeese State
26.
Fr
Joseph Swierc
51.29a
Texas A&M-Kingsville
27.
Fr
Jacob Cambre
53.66a
PR
Louisiana Tech
Sr
Maverick Bowleg
DNF
Southeast Louisiana
800 Meters
A Section
- Finals
x
1.
Sr
Blair Henderson
1:47.39a
LSU
2.
Jr
Mpho Makafane
1:47.83a
PR
Clemson
3.
So
John Lewis
1:47.95a
SR
Clemson
4.
Fr
Terrell Jackson
1:48.01a
PR
Clemson
5.
Jr
Jeffrey Moore
1:49.07a
SR
Sam Houston State
6.
Jr
Jack Wilkes
1:51.02a
LSU
7.
Fr
Daniel Nixon
1:51.04a
Mississippi State
8.
Benjamin Edmondson
1:51.88a
Unattached
9.
So
Stanley Limoh
1:52.23a
Louisiana-Lafayette
10.
So
Marcus Tiner
1:52.43a
PR
LSU
11.
Fr
Freddie Jackson
1:53.41a
Mississippi State
12.
Sr
Derrell Manhertz
1:53.42a
Texas
13.
So
Oliver Lloyd
1:53.82a
Clemson
14.
Sr
Alex Holden
1:54.74a
Southeast Louisiana
15.
So
Darron Coley
2:00.54a
Clemson
Jr
Olandis Johnson
DNF
McNeese State
800 Meters
B Section
- Finals
x
1.
Fr
Malik Epps
1:54.29a
PR
Clemson
2.
So
Javon Patterson
1:54.59a
Barton County
3.
So
Tim Hoodlebrink
1:54.67a
PR
Meridian CC
4.
Jr
Drake Heinz
1:55.06a
PR
Louisiana Tech
5.
Fr
Kobey Hill
1:56.32a
PR
Meridian CC
6.
So
Tajh Lewis
1:56.36a
Southeast Louisiana
7.
Jr
Finlay Murray
1:56.41a
PR
McNeese State
8.
So
Logan Lagarde
1:56.81a
SR
Louisiana-Lafayette
9.
Fr
Rogay Granston
1:56.93a
PR
Meridian CC
10.
So
Isaac Brown
1:57.27a
Southern-Baton Rouge
11.
Jr
Elias Madrid
1:57.64a
Texas A&M-Kingsville
12.
Fr
Austin Ballow
1:57.81a
PR
Louisiana Tech
13.
Fr
Conner Killian
1:58.24a
PR
Louisiana Tech
14.
So
Terrence Mayes
1:58.24a
PR
Southern-Baton Rouge
15.
Fr
Qaseem Wajd
1:58.26a
PR
Alcorn State
16.
So
Noah Smith
2:00.39a
Meridian CC
17.
Fr
Walter Mixon
2:00.85a
Southern-Baton Rouge
18.
So
Thomas Brocato
2:01.54a
LSU
19.
Fr
Scott Maggio
2:04.02a
Louisiana Tech
20.
Fr
Jean Paul Bergeron
2:05.44a
PR
Louisiana-Lafayette
21.
Sr
John Williams
2:10.57a
Southern-Baton Rouge
1500 Meters
A Section
- Finals
x
1.
Jr
Joshua Wilkins
3:52.39a
PR
Northwestern State
2.
So
Caden Foos
3:52.44a
Mississippi State
3.
So
Stanley Limoh
3:53.42a
PR
Louisiana-Lafayette
4.
Fr
David Little
3:55.17a
PR
Southern Mississippi
5.
Sr
Matthew Rice
3:56.27a
Louisiana-Lafayette
6.
So
Brandon McDonald
3:56.45a
PR
Louisiana-Monroe
7.
So
Quintin Reiser
3:56.46a
SR
Mississippi State
8.
Fr
Micah Britton
4:02.59a
Meridian CC
9.
John Dalton Rohr
4:05.84a
Unattached
10.
Michael Batson
4:16.48a
Unattached
Jr
Aaron Phelps
DNF
Mississippi State
1500 Meters
B Section
- Finals
x
1.
Logan Pearce
4:07.80a
Unattached
2.
So
Jassiah Patterson
4:08.57a
Texas A&M-Kingsville
3.
So
Nathan Bolner
4:14.41a
PR
Louisiana Tech
4.
Fr
Daniel Saina
4:15.00a
PR
McNeese State
5.
Fr
Keshaun Javois
4:25.13a
Southern-Baton Rouge
6.
So
Bryan Stamey
4:25.59a
LSU
5000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Dajour Braxton
14:52.80a
LSU
2.
Jr
Moses Aloiloi
15:12.07a
SR
Tulane
3.
Fr
Jose Ventura IV
15:19.44a
PR
Texas A&M-Kingsville
4.
Harrison Martingayle
15:34.52a
Unattached
5.
So
DC Lipani
15:49.21a
LSU
6.
Aaron Albert
16:08.89a
Unattached
7.
So
Daniel Tanner
16:17.42a
LSU
8.
Sr
Clayton O'Callaghan
16:19.07a
New Orleans
9.
So
Jacob Holland
16:30.57a
SR
Louisiana-Monroe
10.
So
Mark Golay
16:54.18a
New Orleans
Sr
Federico Machado
DNF
New Orleans
110m Hurdles
- 42"
A Section
- Finals
x
1.
Sr
Spencer Dunkerley-Offor
13.83a
(.8)
Texas
2.
Sr
Javier Lopez
13.96a
(.8)
Texas A&M-Kingsville
3.
Robert Semien
14.13a
(.8)
Unattached
4.
So
MIchael Nicholls
14.15a
(.8)
New Orleans
5.
Jr
Kirk Lewis
14.18a
(.8)
Clemson
6.
Tramaine Maloney
14.19a
(.8)
Unattached
7.
Keane Bland
14.19a
(.8)
Unattached
8.
Maalik Marshall
14.22a
US Express Elite Tra...
9.
Jr
Willie Reed
14.25a
PR
Mississippi State
10.
Joshua Thompson
14.26a
(.8)
Tiger Olympians
11.
Sr
Ro'Derick Spears
14.30a
SR
(.8)
Mississippi State
12.
So
Kevin Turner
14.31a
Barton County
13.
Arthur Price
14.34a
Unattached
14.
So
Jermaine Jones
14.40a
SR
Barton County
15.
Fr
Caleb Parker
14.61a
Southern Mississippi
16.
Sr
William Stark
14.71a
Sam Houston State
110m Hurdles
- 42"
B Section
- Finals
x
1.
Fr
Justin Taylor
14.72a
PR
(1.0)
Southeast Louisiana
2.
Jr
Franz Beyer
15.18a
PR
(1.0)
Louisiana-Lafayette
3.
Jr
Lane Ross
15.25a
PR
(1.0)
Alcorn State
4.
So
Jordan Patrick
15.27a
PR
(1.0)
Louisiana Tech
5.
Fr
Michael Pratt
15.35a
PR
(1.0)
Louisiana Tech
6.
So
Dylan Elliott
15.41a
PR
(1.0)
Sam Houston State
7.
Jr
Zach Dibbern
15.70a
SR
(1.0)
McNeese State
8.
So
Desmond Thomas
16.51a
SR
(1.0)
Southern-Baton Rouge
400m Hurdles
- 36"
A Section
- Finals
x
1.
Isa Phillips
49.49a
Tiger Olympians
2.
Sr
Byron Robinson
49.55a
SR
Texas
3.
Alfred Larry
49.96a
Unattached
4.
Sheldon Williams
50.87a
Unattached
5.
So
Rasheed Tatham
51.70a
Mississippi State
6.
Jr
Deron Gordon
52.08a
SR
Clemson
7.
So
Kirema Macharia
52.56a
Texas
8.
So
Christian Boyd
1:16.26a
SR
Hinds
Jr
Lanorris Graden
DNF
Louisiana Tech
400m Hurdles
- 36"
B Section
- Finals
x
1.
Fr
Michale Reyes
52.48a
PR
Barton County
2.
Fr
Marquis Hill
52.74a
PR
Barton County
3.
Fr
Brandon Felix
52.94a
PR
Barton County
4.
Jr
Lane Ross
53.46a
PR
Alcorn State
5.
Jr
Albert Martinez
53.93a
PR
Southeast Louisiana
6.
Fr
Kacey Spinks
53.97a
Southern Mississippi
7.
Sr
George Flaviano
54.04a
Northwestern State
8.
Sr
Dwayne Woodard
54.14a
Southeast Louisiana
9.
Jr
Miguel Hanze
54.46a
PR
Texas A&M-Kingsville
10.
Fr
Zach Kilpatrick
54.90a
Louisiana-Monroe
11.
Fr
Shakim Buckley
55.14a
PR
Meridian CC
12.
Sr
Andre Phillips
55.16a
Louisiana-Monroe
13.
Fr
Gerald Colman
55.24a
Southeast Louisiana
14.
Sr
Marquis Prentiss
55.36a
PR
Alcorn State
15.
Sr
Antonius Prader
55.43a
PR
Tulane
16.
Jr
Austin Ley
57.14a
Louisiana-Lafayette
3k Steeplechase
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Christoph Graf
8:49.42a
PR
McNeese State
2.
Sr
Christian Johnson
9:25.07a
LSU
3.
Fr
Brian Flanagan
9:29.08a
PR
McNeese State
4.
Sr
Jacob Chicola
9:34.54a
Louisiana-Lafayette
5.
So
Dylan Heck
9:36.12a
Louisiana-Lafayette
6.
Jr
Beau Robinson
9:38.01a
Louisiana-Lafayette
7.
So
Elias Keter
9:40.23a
PR
Louisiana-Monroe
8.
So
Ricky Medrano
9:46.88a
PR
Texas A&M-Kingsville
9.
So
Kipkirui Victor
9:51.94a
PR
Louisiana-Monroe
10.
Fr
Regan Lemaire
9:58.02a
PR
Louisiana-Lafayette
11.
So
Joshua Cheruyot
10:07.06a
Tulane
12.
Sr
Christian Bergeron
10:10.75a
PR
Louisiana-Lafayette
William Marquardt
DNF
One World Athletics
4x100 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
38.91a
Hinds
2.
Relay Team
39.24a
Texas
3.
Relay Team
39.46a
Mississippi State
4.
Relay Team
39.63a
Barton County
5.
Relay Team
39.98a
Clemson
6.
Relay Team
40.09a
Southern Mississippi
7.
Relay Team
40.09a
Northwestern State
8.
Relay Team
40.34a
Meridian CC
9.
Relay Team
40.66a
McNeese State
10.
Relay Team
41.07a
Texas A&M-Kingsville
11.
Relay Team
41.25a
Alcorn State
12.
Relay Team
42.08a
Louisiana-Monroe
Relay Team
DNF
Sam Houston State
Relay Team
FS
LSU
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
3:05.59a
Texas
2.
Relay Team
3:07.30a
LSU
3.
Relay Team
3:08.03a
Hinds
4.
Relay Team
3:09.43a
Barton County
5.
Relay Team
3:10.60a
Clemson
6.
Relay Team
3:11.01a
Meridian CC
7.
Relay Team
3:11.65a
Southern Mississippi
8.
Relay Team
3:14.44a
Akron
9.
Relay Team
3:15.42a
Alcorn State
10.
Relay Team
3:17.39a
McNeese State
Relay Team
FS
Sam Houston State
Relay Team
DNF
Southeast Louisiana
Relay Team
DNF
Clemson
Shot Put
- 16lb
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Sanjae Lawrence
18.30m
PR
Barton County
2.
Jr
Kyrin Tucker
17.64m
Northwestern State
3.
Sr
Christian Garcia
17.17m
SR
Texas A&M-Kingsville
4.
Jr
Kyle Weiss
17.08m
SR
Louisiana-Monroe
5.
So
Stevon Crooks
17.05m
PR
Barton County
6.
Jr
Michael Nichols
17.01m
PR
Sam Houston State
7.
So
Micah Dye
16.19m
PR
Louisiana-Monroe
8.
Fr
Nicholas Mitchell
15.81m
PR
New Orleans
9.
Sr
Jevaughn Shaw
15.57m
Louisiana-Monroe
10.
Fr
Jorge Rios
15.25m
PR
Texas A&M-Kingsville
11.
Jr
Anthony Taylor
15.22m
SR
Tulane
12.
Jr
Spencer Nezat
15.12m
SR
Louisiana-Lafayette
13.
Fr
Lane Michna
15.06m
Texas A&M-Kingsville
14.
Fr
Corwin Archield
14.72m
Northwestern State
15.
Fr
Jeremy Bass
14.05m
Southern-Baton Rouge
So
Joe Cline
FOUL
Clemson
So
Marcell Kecskem?ty
ND
Southeast Louisiana
Discus
- 2kg
Varsity
- Finals
x
1.
Rodney Brown
62.70m
Nike
2.
Shaun Haughton
56.22m
Puma/Jamaica
3.
Jeffrey Milliron
56.08m
EFM
4.
Jason Morgan
55.74m
Puma/Jamaica
5.
Sr
Jevaughn Shaw
55.42m
SR
Louisiana-Monroe
6.
Sr
Johnnie Jackson
54.04m
LSU
7.
Jr
Kyrin Tucker
53.26m
PR
Northwestern State
8.
Aaron Akens
52.48m
UNAT-Sam Houston St.
9.
Tristan Whitehall
52.46m
Unattached
10.
So
Ricky Nelson
50.92m
SR
Barton County
11.
Jr
Donald Daley
50.90m
Southern Mississippi
12.
Alton Clay Jr.
50.66m
Unattached
13.
Fr
Jorge Rios
49.06m
Texas A&M-Kingsville
14.
Jr
Anthony Taylor
48.24m
Tulane
15.
Jr
Isaac Samuels
46.80m
Louisiana Tech
16.
Sr
Christian Garcia
43.56m
Texas A&M-Kingsville
Javelin
- 800g
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Bartul Basic
70.58m
PR
Louisiana-Lafayette
2.
Sr
Emron Gibbs
70.08m
Southern Mississippi
3.
Travon Godette
66.92m
Unattached
4.
Jr
Anthony Garcia
65.02m
Sam Houston State
5.
Jr
Dylan Ahrens
63.04m
Clemson
6.
Jr
Thomas Peters
61.82m
Southern Mississippi
7.
Fr
Dominic Governale
59.36m
PR
Southern Mississippi
8.
Fr
Andre Girouard
57.82m
LSU
9.
Fr
Tyler Griggers
56.92m
Louisiana Tech
10.
Sr
Josh Cecil
54.96m
Louisiana-Lafayette
11.
Sr
Gennard Paul
54.40m
Southeast Louisiana
12.
So
Hunter Stelly
53.60m
Louisiana-Lafayette
13.
Fr
George Patrick
51.58m
PR
Texas
14.
So
Logan Martindale
50.60m
LSU
15.
Fr
Vitaly Zghun
47.54m
Texas A&M-Kingsville
16.
Fr
Collin Milton
46.64m
Northwestern State
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
So
Cody Stine
2.17m
PR
Akron
2.
So
Curtis Richardson
2.06m
Akron
3.
Jr
Spencer McCloud
2.06m
Texas
4.
Fr
Tre' Evans
2.06m
PR
Northwestern State
4.
Fr
Damon Guidry
2.06m
PR
Louisiana-Lafayette
6.
Fr
Willie Rogers
2.06m
PR
Barton County
7.
Fr
Caleb Parker
2.06m
Southern Mississippi
8.
Fr
Eric Richards
2.01m
Hinds
9.
Fr
Alvin McCray
2.01m
PR
Barton County
10.
Sr
Dionte Heath
2.01m
Louisiana-Lafayette
10.
Fr
Milton Harrell
2.01m
LSU
Sr
Tamario Lattin
NH
Louisiana Tech
Sr
Gabriel Alexander
NH
McNeese State
So
Lentz Similien
NH
McNeese State
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
So
Matthew Ludwig
5.37m
Akron
2.
So
Ashton Summers
5.07m
SR
Sam Houston State
3.
Sr
Matthew Rowland
5.07m
Akron
4.
Fr
Bailey Henderson
5.07m
PR
Sam Houston State
5.
Sr
Caleb Bertrand
4.92m
SR
Tulane
5.
So
Kyle Baudoin
4.92m
SR
Louisiana-Lafayette
7.
Marcus McGehee
4.92m
Tiger Olympians
8.
Sr
Cameron Robichaux
4.92m
LSU
8.
Jr
Matt Wilson
4.92m
PR
Louisiana-Lafayette
10.
Jr
Jonathon Nelsen
4.77m
LSU
11.
Fr
Daniel Sams
4.77m
PR
Louisiana Tech
12.
Jr
Gregory Ballard
4.77m
PR
Louisiana Tech
13.
Fr
Noel Delcerro
4.62m
PR
Southeast Louisiana
14.
So
Chadd Burns
4.62m
LSU
Sr
Bryce Martin
NH
Texas A&M-Kingsville
Fr
Adriano Theriot
NH
McNeese State
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Jermey hicks
7.86m
Unattached
2.
Jr
Jemal Parharm
7.35m
Louisiana-Monroe
3.
Fr
Bradley Fleurinord
7.32m
PR
Barton County
4.
Fr
Eric Washington
7.23m
PR
Southern Mississippi
5.
Levance willliams
6.99m
Unattached
6.
So
James Passley
6.82m
Texas A&M-Kingsville
7.
Fr
Michael Strong
6.79m
New Orleans
8.
So
Gralyn Jones
6.77m
Mississippi State
9.
Fr
Jason Attuso
6.63m
LSU
10.
Sr
JaQuarius Wilson
6.48m
SR
Mississippi State
11.
Sr
Malcolm Cameron
6.17m
Texas A&M-Kingsville
Jr
David Moritz
FOUL
Northwestern State
So
Jacorious Jeter
FOUL
Northwestern State
Fr
Darius Major
FOUL
Alcorn State
Sr
Steven Barze
FOUL
Southeast Louisiana
Long Jump
Invitational
- Finals
x
1.
So
Chris McBride
7.90m
PR
Clemson
2.
Jr
Willie Reed
7.76m
PR
Mississippi State
3.
Jr
Jordan Latimer
7.60m
SR
Akron
4.
Fr
Rayvon Grey
7.56m
PR
LSU
5.
So
Denroc Dixon
7.51m
PR
Barton County
6.
Lutalo Boyce
7.39m
Unattached
7.
Sr
Tamario Lattin
7.37m
PR
Louisiana Tech
8.
Sr
Joseph Oduho
7.36m
Akron
9.
So
Rodney Ruffin
6.49m
SR
Southeast Louisiana
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
So
James Passley
15.12m
Texas A&M-Kingsville
2.
So
Saige Revell
14.95m
SR
Sam Houston State
3.
Sr
Julian Maze
14.70m
Southeast Louisiana
4.
Jr
Devonta Brassell
14.58m
Southern Mississippi
5.
So
Gralyn Jones
14.31m
PR
Mississippi State
6.
Fr
Nemanja Kovlijac
13.69m
PR
McNeese State
7.
Fr
Dahndre Washington
13.68m
Louisiana-Monroe
8.
Fr
Quindarrius Thompson
13.34m
Northwestern State
Sr
Jailyn Twitty
FOUL
Akron
Triple Jump
LeJuan Simon TJ
- Finals
x
1.
So
Jason Katz
15.59m
Brown
2.
Jr
Lebrun Nelson
15.48m
PR
Louisiana-Monroe
3.
So
Da'Quan Bellard
15.35m
LSU
4.
John Lemke
15.29m
Unattached
5.
Fr
Christian Miller
15.24m
PR
LSU
6.
Sr
Taylor Alarcon
15.16m
Brown
7.
Sr
Nick Phynn
14.94m
Texas
8.
So
Ceaser Stephens
14.83m
Northwestern State
Hammer
- 16lb
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Alexander Young
71.38m
Southeast Louisiana
2.
Sr
Johnnie Jackson
67.94m
LSU
3.
Walter Henning
66.82m
Tiger Olympians
4.
Alton Clay Jr.
65.18m
Unattached
5.
Fr
Joshua Hernandez
62.64m
Sam Houston State
6.
Jr
Donald Daley
55.76m
Southern Mississippi
7.
So
Richard Delphin
53.24m
Louisiana-Lafayette
8.
So
Michael Seither
52.36m
PR
Southeast Louisiana
9.
So
Ricky Nelson
51.90m
SR
Barton County
10.
Fr
Robert Watson
50.84m
Southern Mississippi
11.
So
Joe Cline
49.40m
SR
Clemson
12.
Sr
Landon Carroll
48.72m
Louisiana-Lafayette
13.
Jr
Kyrin Tucker
48.20m
Northwestern State
14.
Jr
Marquise Foster
48.10m
Northwestern State
Aaron Akens
FOUL
UNAT-Sam Houston St.
Sr
Jordan Pickerel
FOUL
Clemson
100 Meters
A Section
- Finals
x
1.
Jr
Aleia Hobbs
11.06a
PR
(2.3)
LSU
2.
Jr
Mikiah Brisco
11.12a
PR
(2.3)
LSU
3.
So
Teahna Daniels
11.18a
PR
(2.3)
Texas
4.
Muna Lee
11.31a
(2.3)
Tiger Olympians
5.
Fr
Cassondra Hall
11.35a
PR
(-1.2)
LSU
6.
Jr
Sabria Hadley
11.38a
(2.3)
Clemson
7.
Fr
Rebekah Smith
11.50a
(2.3)
Clemson
8.
Jr
Torie Robinson
11.52a
PR
(-1.2)
Clemson
9.
Sr
Kaina Martinez
11.59a
(-1.2)
Texas A&M-Kingsville
10.
Sr
Rushell Harvey
11.64a
(-1.2)
LSU
11.
Kaylin Whitney
11.66a
(2.3)
Nike
12.
Sr
Daziah Green
11.84a
(-1.2)
Akron
13.
Fr
Keiyana Gaskin
11.85a
PR
(-1.2)
Southern Mississippi
14.
Sharrona Williams
11.87a
(-1.2)
Unattached
100 Meters
B Section
- Finals
x
1.
Jr
Angelica Collins
11.51a
PR
(1.2)
Clemson
2.
So
Ranee Ricketts
11.67a
SR
(1.8)
Clemson
3.
Sr
Plaserae Johnson
11.74a
(.3)
Texas A&M-Kingsville
4.
So
Kadaria Thompson
11.85a
SR
(.3)
Southern Mississippi
5.
Fr
Justice Sims
11.94a
PR
(.3)
Mississippi State
5.
Jr
Daijah Washington
11.94a
(1.1)
Southeast Louisiana
7.
Fr
Moesha Straughter
12.01a
PR
(1.1)
Sam Houston State
8.
Fr
Aleyah Donald
12.03a
(1.1)
McNeese State
8.
So
Jada Hunt
12.03a
(1.2)
Alcorn State
10.
Fr
Keandria Taylor
12.04a
PR
(1.1)
Texas A&M-Kingsville
11.
Fr
Keosha Saunders
12.05a
PR
(1.1)
Barton County
12.
So
La'Porcha Griggs
12.07a
(1.8)
Louisiana-Monroe
13.
Jr
Euricka Hardy
12.14a
PR
(.3)
Alcorn State
14.
Fr
Erica Stewart
12.16a
PR
(1.2)
Louisiana-Lafayette
15.
Fr
McKenzie Ethridge
12.22a
PR
(1.2)
Mississippi State
15.
Sr
Kaelynn Smith
12.22a
(.3)
Southeast Louisiana
17.
Jr
Ona Giles
12.24a
PR
(1.3)
Louisiana Tech
18.
Fr
Nia Williams
12.33a
(1.2)
Southern-Baton Rouge
19.
Fr
Morgan White
12.36a
PR
(1.2)
Louisiana Tech
19.
Fr
Kiera Mills
12.36a
(1.3)
Louisiana-Lafayette
21.
Sr
Danielle Mitchell
12.37a
(1.8)
LSU
21.
Sr
Alondriah Brown
12.37a
PR
(1.8)
Nicholls State
21.
Fr
Taneisha Allen
12.37a
PR
(1.2)
McNeese State
24.
Jr
Courtney Crawford
12.39a
(1.3)
Nicholls State
25.
Sr
Chelise Brown
12.40a
(1.3)
New Orleans
26.
Fr
Shameka Grover
12.45a
(1.3)
Alcorn State
26.
Jr
Braneshia Payton
12.45a
(1.2)
Northwestern State
28.
Fr
Camryn Hawkins
12.48a
PR
(1.3)
Southern-Baton Rouge
29.
So
Aareion Jackson
12.60a
(1.3)
Southeast Louisiana
30.
Sr
Ayanna Weeks
12.61a
SR
(1.8)
McNeese State
31.
Fr
Tia Elmore
12.64a
(1.3)
Northwestern State
32.
Jr
Kylie Nodorft
12.67a
(1.8)
Northwestern State
33.
Fr
Diamond Lee
12.74a
(1.3)
McNeese State
34.
Jr
Ambrosia Williams
12.98a
PR
(1.8)
Southern-Baton Rouge
35.
Sr
Markesha Broussard
13.31a
PR
(1.1)
Nicholls State
36.
Sr
Dasia Mccullum
13.65a
SR
(1.2)
Nicholls State
37.
Sr
Mykia Scott
13.78a
(.3)
Nicholls State
200 Meters
A Section
- Finals
x
1.
K Duncan
22.41a
(2.2)
Tiger Olympians
2.
Sr
Jada Martin
22.76a
SR
(2.2)
LSU
3.
So
Kortnei Johnson
22.85a
SR
(2.2)
LSU
4.
Jr
Sabria Hadley
22.92a
PR
(3.9)
Clemson
5.
Fr
Cassondra Hall
23.01a
PR
(3.9)
LSU
6.
So
Teahna Daniels
23.05a
PR
(2.2)
Texas
7.
Sr
Kaina Martinez
23.43a
SR
(3.9)
Texas A&M-Kingsville
8.
So
Rachel Misher
23.43a
(2.2)
LSU
9.
Kaylin Whitney
23.54a
(2.2)
Nike
10.
Sr
Travia Jones
23.65a
PR
(1.9)
LSU
11.
Sr
Daziah Green
23.76a
PR
(1.9)
Akron
12.
Fr
Rebekah Smith
23.77a
(3.9)
Clemson
13.
So
Ashley Henderson
23.88a
(1.9)
Meridian CC
14.
Fr
Justice Sims
23.97a
PR
(1.9)
Mississippi State
15.
Kineke Alexander
23.99a
(3.9)
Empire Athletics
16.
Sr
Rushell Harvey
24.04a
(3.9)
LSU
17.
Sr
Plaserae Johnson
24.07a
SR
(1.9)
Texas A&M-Kingsville
18.
So
Sabrina Mason
24.21a
PR
(2.2)
Barton County
19.
Fr
Natashia Jackson
24.26a
(1.9)
Northwestern State
20.
Jasmine Blocker
24.30a
(1.9)
Unattached
200 Meters
B Section
- Finals
x
1.
Jr
Torie Robinson
23.61a
PR
(3.5)
Clemson
2.
So
Ebony Williams
23.92a
PR
(3.5)
Clemson
3.
So
Kadaria Thompson
24.11a
(3.5)
Southern Mississippi
4.
Sharrona Williams
24.18a
(3.5)
Unattached
5.
Sr
Kaelynn Smith
24.33a
PR
(2.6)
Southeast Louisiana
6.
Sr
Kayla Thompson
24.49a
SR
(2.6)
Louisiana-Lafayette
7.
Jr
Ona Giles
24.59a
PR
(2.6)
Louisiana Tech
8.
Fr
Camryn Hawkins
24.61a
PR
(2.6)
Southern-Baton Rouge
9.
Jr
Daijah Washington
24.70a
PR
(-.7)
Southeast Louisiana
10.
Fr
Keandria Taylor
24.71a
PR
(3.5)
Texas A&M-Kingsville
11.
Fr
Keosha Saunders
24.73a
PR
(3.5)
Barton County
12.
Fr
Moesha Straughter
24.84a
PR
(2.6)
Sam Houston State
13.
Sr
Leah Lott
24.93a
PR
(2.4)
Mississippi State
14.
Fr
Charity Thomas
24.95a
PR
(2.6)
Sam Houston State
15.
Fr
Nina Nkem
25.04a
PR
(-.7)
Southern Mississippi
16.
So
Zaria Tillman
25.17a
PR
(.5)
Mississippi State
17.
Fr
Shayla Broughton
25.19a
PR
(1.6)
Mississippi State
18.
Jr
Courtney Crawford
25.26a
SR
(2.6)
Nicholls State
19.
Fr
Taneisha Allen
25.43a
PR
(.5)
McNeese State
20.
Jr
Devyn Hosby
25.46a
SR
(1.6)
Louisiana-Monroe
21.
Fr
Miles Ashley
25.51a
PR
(1.6)
Southern-Baton Rouge
22.
Sr
Chelise Brown
25.51a
(-.7)
New Orleans
23.
Jr
Avery Zamzow
25.57a
(.5)
Sam Houston State
24.
Fr
Lilli Richter
25.60a
PR
(1.6)
New Orleans
25.
Fr
Diamond Lee
25.62a
(-.7)
McNeese State
26.
Fr
Nia Williams
25.62a
PR
(.5)
Southern-Baton Rouge
27.
Sr
Alondriah Brown
25.68a
PR
(1.6)
Nicholls State
28.
So
Jada Hunt
25.85a
(2.6)
Alcorn State
29.
So
Jasmine Lewis
25.88a
SR
(-.7)
Sam Houston State
30.
Jr
Kylie Nodorft
25.90a
(1.6)
Northwestern State
31.
Fr
Virginia Preiss
26.35a
(2.4)
Texas
32.
So
Kyra Ness-Lanckriet
26.48a
(1.6)
Tulane
33.
Sr
Elexus Allen
26.72a
(.5)
Nicholls State
34.
Fr
Alia Griffin
26.80a
(.5)
Texas A&M-Kingsville
35.
Sr
Ayanna Weeks
27.19a
(1.6)
McNeese State
36.
So
Iesha Taylor
27.55a
SR
(2.4)
Nicholls State
37.
Sr
Maerys Joseph
28.07a
(2.4)
Nicholls State
38.
Sr
Dasia Mccullum
28.63a
SR
(2.4)
Nicholls State
So
Aareion Jackson
FS
(-.7)
Southeast Louisiana
400 Meters
A Section
- Finals
x
1.
Sr
Chrisann Gordon
50.64a
PR
Texas
2.
Jessica Beard
51.82a
Empire Athletics
3.
So
Zola Golden
52.19a
PR
Texas
4.
Cassandra Tate
52.77a
Tiger Olympians
5.
Jasmine Blocker
53.41a
Unattached
6.
Sr
Olivia James
53.58a
Clemson
7.
Mariam Kromah
53.68a
Unattached
8.
Fr
Serenity Douglas
53.76a
PR
Texas
9.
Jr
Malayshia George
54.08a
SR
Clemson
10.
So
Chanelle Ricketts
54.11a
PR
Barton County
11.
Jr
Keturah Smith
54.12a
PR
Mississippi State
12.
So
Rian Robinson
54.19a
PR
Barton County
13.
Kineke Alexander
54.74a
Empire Athletics
14.
So
Askana Lawrence
54.92a
LSU
15.
Sr
Jordan Grady
55.10a
SR
Sam Houston State
400 Meters
B Section
- Finals
x
1.
So
Dekayta Alex
54.63a
PR
Southeast Louisiana
2.
Jr
Kodii Church
54.96a
PR
Sam Houston State
3.
Fr
Maya Harewood
55.27a
PR
Tulane
4.
So
Terralicia Mercadel
55.74a
PR
Southern-Baton Rouge
5.
Fr
Natashia Jackson
55.97a
Northwestern State
6.
Jr
Kiara Chatman
56.32a
Akron
7.
Fr
Jessica Ransom
56.37a
Alcorn State
8.
Sr
Ka'Lynn Jupiter
56.45a
LSU
9.
So
Hannah Siegmund
57.10a
SR
Louisiana-Lafayette
10.
Fr
Teona Spivey
57.31a
PR
Sam Houston State
11.
Fr
Alia Griffin
57.51a
Texas A&M-Kingsville
12.
Jr
Lekesha Jelks
57.59a
PR
Southeast Louisiana
13.
Jr
Keterra Harris
57.60a
LSU
14.
Fr
Lilli Richter
57.65a
PR
New Orleans
15.
So
LaGae Brigance
57.67a
Texas A&M-Kingsville
16.
Sr
Maerys Joseph
57.80a
Nicholls State
17.
Jr
Treshanna Taylor
58.38a
PR
Southeast Louisiana
18.
Jr
Aaliyah Lane
58.63a
Sam Houston State
19.
Fr
Nathalya McMillion
58.84a
Alcorn State
20.
Sr
Christian Brennan
58.99a
LSU
21.
Jr
D'Sharee Collins
59.08a
SR
Louisiana-Lafayette
22.
So
Germanii Murphy
59.74a
Louisiana-Monroe
23.
Sr
Bryiana Richardson
59.81a
PR
LSU
24.
So
Kyra Ness-Lanckriet
1:00.11a
Tulane
25.
Sr
Elexus Allen
1:00.35a
Nicholls State
26.
Fr
Zoria Findley
1:02.84a
New Orleans
27.
Fr
Sara Lamdendola
1:04.16a
PR
McNeese State
28.
Fr
Madison Brown
1:04.45a
PR
Tulane
800 Meters
A Section
- Finals
x
1.
Latavia Thomas
2:04.44a
Unattached
2.
So
Ersula Farrow
2:04.51a
SR
Clemson
3.
Fr
Ruby Stauber
2:04.58a
LSU
4.
Sr
Morgan Schuetz
2:07.28a
LSU
5.
Brittany OgunMokum
2:09.02a
Unattached
6.
So
Erika Lewis
2:09.11a
LSU
7.
So
Alon Lewis
2:09.85a
PR
Mississippi State
8.
So
Elia Nero
2:10.61a
PR
Louisiana Tech
9.
Jr
Dana Maydew
2:12.07a
Clemson
10.
So
Imani McGowan
2:12.15a
Clemson
11.
Fr
Natalya Hall-Dekleva
2:12.88a
PR
Southern Mississippi
12.
Jr
Hannah Deworth
2:13.34a
LSU
13.
Sr
Jessica Adamson
2:15.09a
Tulane
14.
So
Alyssa Staubach
2:16.92a
PR
Mississippi State
15.
Jr
Danielle Avery
2:17.35a
SR
LSU
16.
So
Hollie Parker
2:17.53a
LSU
Marta Freitas
DNF
Unattached
800 Meters
B Section
- Finals
x
1.
Jr
Jessica Coleman
2:18.30a
PR
Northwestern State
2.
So
Josie Guzman
2:19.31a
PR
Texas A&M-Kingsville
3.
Fr
Shaquanda Hill
2:20.33a
Alcorn State
4.
Jr
Baillie Cunningham
2:20.84a
PR
Louisiana-Monroe
5.
So
Carnecia Scott
2:22.00a
PR
Texas A&M-Kingsville
6.
Sr
Kaelin Kersh
2:22.38a
Mississippi State
7.
So
Imogen Hull
2:22.96a
PR
McNeese State
8.
Fr
Latoya Harris
2:23.50a
PR
New Orleans
9.
So
Angelica Jacobs
2:24.98a
Alcorn State
10.
Fr
Kennedy Smith
2:27.11a
Louisiana-Monroe
11.
So
Kacie Kaufman
2:27.81a
Louisiana Tech
12.
So
Emily-Kathryn Hoey
2:28.36a
Tulane
13.
Fr
Paige Fatland
2:29.27a
Tulane
14.
Jr
Kristian Ojonta
2:32.24a
PR
McNeese State
1500 Meters
A Section
- Finals
x
1.
So
Hollie Parker
4:27.09a
SR
LSU
2.
Jr
Molly Sullivan
4:38.78a
SR
Clemson
3.
Sr
Madison Huffman
4:38.84a
PR
Clemson
4.
Fr
Emma Tucker
4:40.11a
Mississippi State
5.
Fr
Savannah McMillon
4:41.16a
Southern Mississippi
6.
Fr
Monika Gebarzewksa
4:42.19a
PR
Southern Mississippi
7.
Jr
Daphney Stanford
4:44.09a
SR
Southern Mississippi
8.
Jr
Katie Fortner
4:44.59a
Clemson
9.
Fr
Theresa Harto
4:48.73a
Southern Mississippi
1500 Meters
B Section
- Finals
x
1.
So
Erika Lewis
4:28.84a
PR
LSU
2.
Jr
Lindsay Lagarde
4:45.41a
PR
Louisiana-Lafayette
3.
Jr
Shannon Mclellan
4:47.11a
PR
McNeese State
4.
So
Mckenzie Melius
4:47.90a
PR
Tulane
5.
Fr
Kristy Terp
4:48.39a
PR
Mississippi State
6.
So
Angela Jepchirchir
4:48.91a
PR
Louisiana-Monroe
7.
So
Jennifer LaMori
4:51.35a
Tulane
8.
Jr
Erin Wrozek
4:53.65a
Northwestern State
9.
Jr
Courtney Broussard
4:58.66a
Louisiana-Lafayette
10.
Fr
Stephanie Peterson
5:00.90a
PR
Mississippi State
11.
So
Edith Jebet
5:01.24a
PR
Louisiana-Monroe
12.
So
Hailey Hesterman
5:02.82a
Louisiana-Lafayette
13.
Fr
Mary Catherine Stovall
5:04.93a
Tulane
14.
Fr
Aislinn Roberts
5:09.30a
Tulane
15.
Fr
Jessica Fox
5:14.11a
PR
McNeese State
16.
Fr
Edna Cheptum
5:19.92a
PR
McNeese State
17.
Fr
Celeste Cordova
5:22.56a
PR
McNeese State
18.
Jr
Celeste White
5:30.33a
SR
Tulane
19.
Jr
Hannah Naquin
5:30.82a
Nicholls State
20.
Fr
Jamila Nelson
5:38.28a
New Orleans
5000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Hannah Bourque
18:33.06a
LSU
2.
So
Rebecca Little
18:38.70a
LSU
3.
Jr
Ashley Welborn
18:41.81a
LSU
4.
Heather Cizek
19:19.85a
Unattached
5.
Jr
Jenna Walker
19:37.52a
SR
LSU
6.
Annie Jung
19:47.91a
Unattached
7.
Jr
Dynasty Williams
19:56.94a
SR
Alcorn State
8.
Sr
Emily Martinez
19:59.38a
New Orleans
9.
Amelie Whitehurst
20:56.34a
Unattached
10.
So
Monica Guillot
21:16.45a
LSU
100m Hurdles
- 33"
A Section
- Finals
x
1.
Jasmin Stowers
12.90a
(1.9)
Tiger Olympians
2.
Jr
Mikiah Brisco
12.99a
(1.9)
LSU
3.
Fr
Tonea Marshall
13.38a
(1.9)
LSU
4.
Sr
Leah Lott
13.41a
PR
(2.1)
Mississippi State
5.
Jr
Ariel Jones
13.45a
SR
(1.9)
Texas
6.
Jr
Danielle Phillips
13.46a
PR
(2.1)
LSU
7.
So
Ashley Miller
13.46a
SR
(2.1)
Texas
8.
Jr
Braneshia Payton
13.52a
(2.1)
Northwestern State
9.
So
Jessica Duckett
13.52a
(2.1)
Tulane
10.
Fr
Brittley Humphrey
13.52a
(1.9)
LSU
11.
So
Dara Perry
13.56a
SR
(2.1)
Akron
12.
So
Ebony Williams
13.64a
(2.1)
Clemson
13.
Alexia Fontenberry
13.71a
(1.9)
Unattached
14.
Fr
Baylee Lara
13.71a
(2.1)
Sam Houston State
15.
So
Mariam Abdul-Rashid
14.27a
(2.1)
Texas
100m Hurdles
- 33"
B Section
- Finals
x
1.
Sr
Modesty Lorick
13.56a
PR
(1.2)
Southern Mississippi
2.
Fr
Brandi Hughes
13.99a
(1.2)
Tulane
3.
Fr
Alexis Farley
14.11a
PR
(1.2)
Mississippi State
4.
Jr
Brittany Kelly
14.30a
(1.2)
LSU
5.
Sr
Talia Thompson
14.36a
PR
(1.2)
Southern Mississippi
6.
Fr
Ebony Hills
14.60a
(1.2)
Southeast Louisiana
7.
So
Kourtni Russell
14.74a
(1.2)
Louisiana-Monroe
8.
Fr
Tijana Antic
14.80a
(1.2)
McNeese State
9.
Fr
Shaliyah Dixon-Tucker
14.86a
(1.2)
Meridian CC
10.
Fr
Zaria Husband
14.90a
PR
(1.2)
Meridian CC
11.
Fr
Ed'Quisha Alvin
14.96a
(1.2)
Barton County
12.
Sr
Ashley Johnson
15.15a
(1.5)
McNeese State
13.
Fr
Virginia Preiss
15.21a
(1.2)
Texas
14.
So
Jameria Smith
15.41a
(1.2)
Northwestern State
15.
Jr
Alex Morrow
15.52a
PR
(1.5)
Louisiana-Lafayette
16.
Fr
Justice Edwards
15.56a
(1.5)
Alcorn State
17.
Fr
Ava Paul
15.87a
(1.2)
Louisiana-Monroe
18.
So
Lakeisha Taylor
15.97a
(1.5)
Nicholls State
19.
Fr
Brentney Carroll
16.14a
PR
(1.5)
McNeese State
20.
Jr
Kristian Ojonta
16.17a
(1.5)
McNeese State
21.
So
Raven Davis
36.36a
(1.2)
Southeast Louisiana
Sr
Janiel Mcdonald
DNF
(1.2)
Louisiana Tech
400m Hurdles
- 30"
A Section
- Finals
x
1.
Jr
Kymber Payne
56.50a
LSU
2.
Jr
Ariel Jones
57.34a
Texas
3.
So
Mariam Abdul-Rashid
59.08a
PR
Texas
4.
Sr
Modesty Lorick
59.21a
PR
Southern Mississippi
5.
So
Markeeta Thomas
59.23a
SR
Clemson
6.
So
Jessica Duckett
59.48a
Tulane
7.
Jr
Jaclyn Siefring
59.82a
Akron
8.
Fr
Dimitra Gnafaki
1:00.03a
Akron
9.
Fr
Lakeisha Warner
1:00.26a
Clemson
10.
Sr
Talia Thompson
1:01.57a
SR
Southern Mississippi
11.
Sr
Madison Morton
1:01.79a
Northwestern State
12.
Sr
Brandi Dobbin
1:02.23a
SR
Louisiana Tech
13.
Jr
Tamara Style
1:02.69a
Northwestern State
14.
Fr
Asjah Wallace
1:03.10a
PR
Barton County
400m Hurdles
- 30"
B Section
- Finals
x
1.
Fr
Monica Mosley
59.52a
PR
Mississippi State
2.
Sr
Rykeisha Bankhead
1:02.37a
PR
Southern-Baton Rouge
3.
Fr
Tymesha Nabors
1:02.82a
PR
Alcorn State
4.
Fr
Brandi Hughes
1:03.06a
PR
Tulane
5.
Fr
Ebony Hills
1:03.68a
PR
Southeast Louisiana
6.
Fr
Sharon Botley
1:03.90a
PR
Mississippi State
7.
Fr
Toni Corso
1:04.23a
PR
Louisiana-Monroe
8.
So
Nina Radisavljevic
1:04.80a
McNeese State
9.
Fr
Lill-Ann Hochkeppler
1:04.91a
PR
Southeast Louisiana
10.
Sr
Dominique Hever
1:07.17a
Tulane
11.
Fr
Tessa Toney
1:08.09a
Southern-Baton Rouge
12.
Fr
Amber Campbell
1:08.13a
PR
Louisiana-Lafayette
13.
So
Lakeisha Taylor
1:14.08a
Nicholls State
14.
So
Iesha Taylor
1:16.76a
Nicholls State
3k Steeplechase
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Alison Smegal
10:54.54a
PR
McNeese State
2.
Sr
Mikayla Sonneborn
11:06.30a
PR
Tulane
3.
Jr
Jacqueline Rushford
11:52.45a
PR
Northwestern State
4.
So
Jade Guerrero
12:06.78a
SR
Texas A&M-Kingsville
4x100 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
43.59a
LSU
2.
Relay Team
44.03a
Clemson
3.
Relay Team
44.81a
Texas
4.
Relay Team
45.31a
Barton County
5.
Relay Team
45.77a
Southern Mississippi
6.
Relay Team
46.14a
Texas A&M-Kingsville
7.
Relay Team
46.20a
Southeast Louisiana
8.
Relay Team
46.61a
Louisiana Tech
9.
Relay Team
46.79a
Louisiana-Lafayette
10.
Relay Team
46.81a
Hinds
11.
Relay Team
47.16a
Alcorn State
12.
Relay Team
47.39a
McNeese State
13.
Relay Team
47.67a
Louisiana-Monroe
Relay Team
DQ
Southern-Baton Rouge
Relay Team
DNF
Tiger Olympians
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
3:29.10a
LSU
2.
Relay Team
3:35.17a
Clemson
3.
Relay Team
3:37.29a
Texas
4.
Relay Team
3:39.34a
Akron
5.
Relay Team
3:42.27a
LSU
6.
Relay Team
3:43.25a
Clemson
7.
Relay Team
3:45.76a
Barton County
8.
Relay Team
3:45.91a
Southeast Louisiana
9.
Relay Team
3:47.71a
Sam Houston State
10.
Relay Team
3:51.19a
Tulane
11.
Relay Team
3:52.78a
Hinds
12.
Relay Team
3:54.47a
Texas A&M-Kingsville
13.
Relay Team
3:56.82a
Louisiana-Lafayette
14.
Relay Team
3:57.98a
LSU
Shot Put
- 4kg
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Nickolette Dunbar
15.59m
LSU
2.
Sr
Brashe Wood
15.45m
Southern Mississippi
3.
Sr
Taylor Potts
15.37m
Tulane
4.
Kristine Hanks
15.03m
UNAT-Sam Houston St.
5.
Jr
Alexis Chiles
14.71m
PR
Southern Mississippi
6.
Sr
Tamela Young
14.23m
Louisiana-Lafayette
7.
Fr
Halie Daniel
14.21m
PR
Sam Houston State
7.
Fr
Alanna Arvie
14.21m
PR
McNeese State
9.
Fr
Rhea Thompson
14.12m
PR
Louisiana Tech
10.
Jr
Danisha Jones
13.96m
Southern Mississippi
11.
Sr
Briana Radford
13.72m
SR
Southern-Baton Rouge
12.
Jr
Dominique Allen
13.34m
SR
Louisiana-Monroe
13.
Fr
Madelyn Lee
13.25m
PR
Mississippi State
14.
Jr
Kwanzaa Andrus
13.22m
PR
Northwestern State
15.
Fr
Chardae Tryon
13.14m
Mississippi State
16.
So
Destiney Myers
12.87m
Northwestern State
17.
So
Majayla Holland
12.77m
Clemson
18.
Fr
Cori Runnels
12.68m
Northwestern State
19.
Fr
MaKayla Hardin
12.65m
McNeese State
20.
Jr
Gerianna Lyons
12.55m
Northwestern State
21.
Fr
Grayce French
12.47m
PR
Clemson
22.
So
Rachael Somoye
11.86m
PR
Texas A&M-Kingsville
Fr
Ashley Davis
FOUL
Southeast Louisiana
Discus
- 1kg
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Tasha Crosse
50.36m
PR
Sam Houston State
2.
Sr
Alexis Gordon
50.26m
SR
Louisiana-Monroe
3.
So
Majayla Holland
48.78m
PR
Clemson
4.
Jr
Danisha Jones
47.70m
Southern Mississippi
5.
Sr
Brashe Wood
45.42m
Southern Mississippi
6.
So
Yesenia Ruiz
43.92m
Texas A&M-Kingsville
7.
Fr
Cori Runnels
43.80m
Northwestern State
8.
Fr
Madelyn Lee
42.42m
PR
Mississippi State
9.
Fr
Nickolette Dunbar
42.40m
LSU
10.
Fr
Grayce French
41.58m
Clemson
11.
Jr
Morgan Keesee
40.72m
Louisiana Tech
12.
Sr
Amie Leitko
40.36m
Louisiana-Lafayette
13.
Fr
Rhea Thompson
40.08m
Louisiana Tech
14.
So
Jordan McClendon
37.96m
LSU
15.
Fr
Dominique Hailey
36.62m
LSU
Javelin
- 600g
Varsity
- Finals
x
2.
Sr
Daliadiz Ortiz
52.56m
PR
Tulane
3.
Jr
Kelsey Frank
44.86m
Northwestern State
4.
Fr
Claire Meyers
44.86m
PR
Louisiana-Lafayette
5.
So
Morgan Woods
44.40m
SR
McNeese State
6.
Sr
Camille Lott
41.76m
Louisiana Tech
7.
So
Summer Thomas
38.92m
Northwestern State
8.
Fr
Alanna Arvie
37.06m
PR
McNeese State
9.
Jr
Ciera Eugene
36.74m
PR
Nicholls State
10.
Fr
Sabrina Thiels
36.26m
Northwestern State
11.
So
Alyssa Debski
35.96m
Clemson
12.
Jr
Madison Meche
35.94m
Louisiana-Lafayette
13.
Sr
Addie Shafer
35.74m
PR
Southeast Louisiana
14.
Fr
Alison Blanchard
35.38m
McNeese State
15.
Fr
Virginia Preiss
24.72m
Texas
1.
Sr
Rebekah Wales
56.58m
LSU
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Nikki Manson
1.76m
Akron
2.
Jr
Quanese Jones-Young
1.72m
PR
Northwestern State
3.
Sr
Shanelle DeJournett
1.72m
SR
Brown
4.
So
Kaitlyn Walker
1.72m
PR
LSU
5.
Sr
Chloe Lautric
1.67m
Louisiana Tech
6.
Fr
Ed'Quisha Alvin
1.67m
PR
Barton County
6.
Jr
Briana Kelly
1.67m
LSU
8.
Sr
Mawardi Berkhadley
1.62m
Texas
8.
Jr
Jaclyn Siefring
1.62m
Akron
10.
So
LaGae Brigance
1.62m
Texas A&M-Kingsville
Jr
Brittany Kelly
NH
LSU
So
Zaria Tillman
NH
Mississippi State
Fr
Shayla Broughton
NH
Mississippi State
So
Myrelle Powell
NH
Southeast Louisiana
So
Jasmine White
NH
Louisiana Tech
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Alyssa Applebee
4.13m
Tulane
2.
Sr
Rebecca Szabo
4.13m
PR
Akron
3.
Sr
Mary Carson Pitts
4.13m
PR
Tulane
4.
Sr
Hannah Callaway
4.02m
Sam Houston State
5.
So
Rebekah Markel
4.02m
Tulane
6.
So
Rebecca Pietsch
3.72m
Akron
7.
Sr
Addison Martinez
3.72m
SR
Southeast Louisiana
8.
Fr
Kimberly Rushford
3.72m
PR
Louisiana-Lafayette
9.
So
Anna Luisa Hellriegel
3.57m
Tulane
10.
Fr
Parish Kitto
3.57m
Tulane
10.
Fr
Cameron Boedeker
3.57m
Sam Houston State
12.
So
Maddison Mizell
3.57m
PR
Southeast Louisiana
13.
So
Alexa Johnson
3.57m
Louisiana-Lafayette
14.
Fr
Alies van Berkum
3.42m
Louisiana Tech
Fr
Lauren Labay
NH
Sam Houston State
Fr
Amy Stelly
NH
LSU
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Vashti Hannah
5.94m
PR
Southern-Baton Rouge
2.
Sr
Adriunna Brown
5.70m
Louisiana-Monroe
3.
Sr
Sakinah Abdul Aziz
5.68m
PR
Nicholls State
4.
Jr
Fabriana Nation
5.67m
Northwestern State
5.
So
Georgia Wahl
5.67m
Texas
6.
Jr
Taylor Walker
5.66m
PR
Louisiana-Lafayette
7.
Fr
Fiona Barnes
5.59m
PR
Barton County
8.
So
Zaria Tillman
5.53m
PR
Mississippi State
9.
Fr
Baylee Lara
5.46m
Sam Houston State
10.
So
Tyra Duma
5.40m
Northwestern State
11.
Sr
Ashley Johnson
5.39m
PR
McNeese State
12.
Fr
Micaiah Dendy
5.34m
Louisiana-Monroe
13.
Fr
Heaven Terrell
5.31m
McNeese State
14.
Fr
Morgan White
5.26m
Louisiana Tech
15.
Sr
Kyesha Thomas
5.20m
Nicholls State
16.
Fr
Virginia Preiss
5.07m
Texas
17.
Fr
Justice Edwards
5.05m
Alcorn State
Long Jump
Invitational
- Finals
x
1.
Jr
Angelica Collins
6.34m
PR
Clemson
2.
Jr
Danielle Phillips
6.18m
LSU
3.
Sr
Leah Lott
6.17m
PR
Mississippi State
4.
Sr
Daniella Johnson
5.97m
Akron
5.
Jr
Jaclyn Siefring
5.95m
Akron
6.
Fr
Jasmyn Steels
5.90m
Northwestern State
7.
Sr
Pamela Uchebo
5.84m
PR
Texas
8.
Sr
Janiel Mcdonald
5.49m
SR
Louisiana Tech
Fr
Shayla Broughton
FOUL
Mississippi State
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Taylor Walker
12.18m
Louisiana-Lafayette
2.
Fr
Jasmyn Steels
11.97m
PR
Northwestern State
3.
Sr
Ashley Wheeler
11.92m
Nicholls State
4.
Jr
Jasmine Lipscomb
11.91m
SR
Sam Houston State
5.
So
Darian Bucknor
11.89m
SR
Sam Houston State
6.
Jr
Fabriana Nation
11.60m
Northwestern State
7.
Jr
Breaisha Morton
11.45m
Clemson
8.
Sr
Shaniqua Knowles
11.43m
Alcorn State
9.
Jr
Molly Martinez
11.40m
SR
Texas A&M-Kingsville
10.
So
Tyra Duma
11.38m
Northwestern State
11.
Fr
Brooke Petkovich
11.36m
PR
Northwestern State
12.
So
Dominique Lewis
11.26m
Louisiana Tech
13.
Fr
Lindsey Darby
10.93m
Louisiana-Lafayette
14.
Fr
Vashti Hannah
10.87m
Southern-Baton Rouge
Triple Jump
Invitational
- Finals
x
1.
Sr
Iana Amsterdam
13.42m
Clemson
2.
Sr
Nataliyah Friar
13.12m
SR
LSU
3.
Fr
Alexis Farley
12.93m
PR
Mississippi State
4.
Sr
Weronika Gaudyn
12.87m
PR
Akron
5.
Sr
Ariadna Ramos Gandia
12.75m
SR
Akron
6.
So
Tristyn Allen
12.63m
PR
Sam Houston State
7.
So
Georgia Wahl
12.48m
Texas
8.
Jr
Anasterasia Terrell
12.44m
Clemson
9.
Fr
Tijana Antic
12.23m
McNeese State
Hammer
- 4kg
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Nadia Maffo
60.90m
PR
Southern Mississippi
2.
Kadine Johnson
55.68m
Unattached
3.
So
Jordan McClendon
54.46m
LSU
4.
Jr
Sidnie Wilder
54.30m
LSU
5.
Fr
Yarixza Rivera
53.98m
Sam Houston State
6.
Jr
Jackie Esmay
53.94m
Tulane
7.
Jr
Natalia Redondo
52.64m
Southeast Louisiana
8.
So
Rachael Somoye
52.12m
Texas A&M-Kingsville
9.
Jr
Morgan Keesee
51.04m
Louisiana Tech
10.
Jr
Danielle Boriello
48.38m
Clemson
11.
So
Majayla Holland
46.58m
Clemson
12.
So
Madison Danna
45.76m
LSU
13.
Fr
Savannah Sledd
43.84m
PR
LSU
14.
Fr
Dominique Hailey
39.84m
LSU
Sr
Amie Leitko
FOUL
Louisiana-Lafayette
Jr
Dominique Allen
FOUL
Louisiana-Monroe
Hashtags
#lsu-alumni-gold
0 shares:
LSU Outdoor Alumni Gold
,
ResultsCentral
,
Shane
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for LSU Outdoor Alumni Gold
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2019
1
1
2018
1
1
2017
1
1
2016
1
4
1
2015
1
1
1
2014
1
1
1
2013
1
2
2012
1
2
2011
1
4
1
2010
1
1
Show 7 more
Hashtags
#lsu-alumni-gold
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!